FAQ

Strona Główna / Oferta

FAQ

Najczęstsze pytania

Główną firmą, z którą współpracuję jest F-Trust S.A., która działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i jest pod jej nadzorem. A to gwarantuje bezpieczeństwo regulacyjne. Produkty i usługi dostępne za moim pośrednictwem są bardzo dokładnie selekcjonowane i dobierane do portfela tylko te o znanym pochodzeniu. Tutaj możesz sprawdzić, czy firma, z którą chcesz nawiązać współpracę działa legalnie . Możesz znaleźć też listę podmiotów, przed którymi KNF ostrzega.
Oczywiście; odkładanie każdej kwoty ma sens. Chodzi o systematyczność i konsekwencję. Utrwalenie w sobie nawyku inwestowania to dobry sposób na to, aby przekonać się o tym, że to dobry sposób na finansowy spokój. Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie, aby zacząć myśleć o swoich oszczędnościach i swojej finansowej przyszłości.

Można przeczytać kilka książek, posłuchać podcastów czy webinarów. Najłatwiej jest jednak wykonać pierwszy krok i umówić się ze mną na konsultacje osobiste lub rozmowę telefoniczną.

Opowiem o różnych możliwościach inwestowania; nie tylko o tych, które posiadam w ofercie. Taka rozmowa to nigdy nie jest strata czasu. Można w ten sposób choćby zweryfikować informacje pochodzące z różnych źródeł.

To jedno z najtrudniejszych pytań, na które można odpowiedzieć co najmniej na dwa sposoby:

1. Posługując się danymi statystycznymi, które uwzględniają długoterminowe średnie zysku dla przeciętnego inwestora lub

2. Prognozami na najbliższy rok. Większość analityków stawia tezę, że w przypadku portfeli najbardziej defensywnych będzie można liczyć w tym roku na 8-9% zysku.

Zwiększenie udziału ryzykownych aktywów w portfelu pozwala zwiększyć potencjał zysku.

To dochody, które uzyskuje się z raz ulokowanych aktywów, bez konieczności wykonywania dodatkowej, bieżącej pracy. Tego rodzaju dochody wypłacane są systematycznie np. co miesiąc na nasz rachunek. Mogą to być np.

– dywidendy ( od posiadanych akcji bądź funduszy inwestycyjnych),

– odsetki z obligacji czy lokat lub od aktywów ulokowanych na rachunku oszczędnościowym,

– dochody z najmu mieszkań, lokali komercyjnych czy dzierżawionej ziemi. To tylko przykłady.

Banki są jednymi z wielu instytucji świadczących usługi finansowe. Są z całą pewnością najbardziej popularne i darzone największym zaufaniem społecznym. Bank kojarzony jest z bezpieczeństwem i przez większość osób uważany jest za jedyne miejsce, w którym można lokować swoje oszczędności.

Bank działa na podstawie ustawy o prawie bankowym, ale też może świadczyć usługi dystrybucji produktów pozabankowych. Jeśli nie bank to: biuro maklerskie, dom inwestycyjny, pośrednik finansowy, private equity, firma dystrybucyjna, agent firmy inwestycyjnej, fundusz inwestycyjny, asset management.

Należy dokładnie zapoznać się z zasadami działania danej instytucji, z zakresem jej odpowiedzialności, regulacjami prawnymi i tym, w jaki produkt inwestujemy. Zachęcam do szczegółowego zapoznania się ze wspomnianymi elementami i skonsultowania własnych wyborów z doradcą finansowym, którego darzymy zaufaniem.

Istnieje kilka sposobów inwestowania poza granicami Polski. Jednym z nich jest otwarcie rachunku w zagranicznym banku lub biurze maklerskim. Nie zawsze jest konieczny wyjazd za granicę. Innym sposobem jest zainwestowanie w zagraniczny fundusz inwestycyjny, który ma siedzibę w jednym z państw europejskich, a dostęp do swoich środków jest w zasadzie nieograniczony.

Można je wypłacić w każdym kraju, w którym dane Towarzystwo Funduszu Inwestycyjnych ma przedstawicielstwo. Dodatkowo można zlecić wypłatę środków na dowolny, wskazany rachunek. Są również inne sposoby inwestowania na rynkach zagranicznych.

Wszystko zależy od celów, oczekiwań i możliwości jakie . Inwestowanie bezpośrednio w instrumenty finansowe (np. akcje, obligacje) wymaga znacznie większej aktywności niż inwestowanie pośrednie czyli np. poprzez produkty zbiorowego inwestowania jakimi są fundusze inwestycyjne.

Asset Management to najbardziej wyszukana (wysublimowana)forma inwestowania. Jest przeznaczona dla osób dysponujących największymi środkami i umożliwia niepodejmowanie żadnej aktywności. Wszelkie działania stoją po stronie zarządzającego aktywami w portfelu Klienta.

Rynek finansowy to miejsce, w którym zawierane są transakcje między różnymi uczestnikami tego rynku. W skład rynku finansowego wchodzą : rynek pieniężny, walutowy, kapitałowy, terminowy i depozytowo-kredytowy.

Handel jest kreowany przez popyt i podaż i odbywa się dzisiaj najczęściej na platformach internetowego handlu. Uczestnikami rynku kapitałowego są: KNF, NBP, banki komercyjne, fundusze inwestycyjne i emerytalne, ­ towarzystwa ubezpieczeniowe, ­ zarządzający aktywami; GPW, ­ biura maklerskie, ­ animatorzy rynku, ­ doradcy inwestycyjni i maklerzy; inwestorzy indywidualni i instytucjonalni; Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. To w bardzo dużym skrócie.

Inwestowanie zawsze wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem. Deponowanie środków na rachunku bankowym to najbezpieczniejszy wariant, ale nie całkowicie pozbawiony ryzyka. Ponosisz ryzyko upadłości banku, ryzyko zmiany warunków umów, ryzyko przejęcia go przez inny podmiot, ryzyko prawne kraju, w którym jest zarejestrowany dany bank, ryzyko polityczne.

Inwestując w obligacje ponosisz np. ryzyko wypłacalności emitenta, zmienności stopy procentowej, ryzyko wyceny tych instrumentów, ryzyko płynności. Lokując środki w funduszu Inwestycyjnym podejmujesz ryzyko płynności i wyceny. Nie możliwe jest jednak bankructwo tego podmiotu.

To rozwiązanie o dużej dywersyfikacji instrumentów , wygodne, takie które wyręcza inwestorów w podejmowaniu decyzji cząstkowych oraz takie, które daje możliwość inwestowania nawet bardzo niewielkich kwot w zagraniczne instrumenty bez konieczności posiadania obcych walut.

Kontakt